7319 הודעות       7063 אשכולות       758 רשומים       205 מחוברים כרגע

שם משתמש:
סיסמה:פרסם נושא חדש הגב לנושא
 עמוד 1 מתוך 1

07/11/2012 11:18

  פרופיל אישי
 
מנותק
הצטרף: 23/07/2012 17:11
הודעות: 100

-התקבל במייל-
איש העסקים שמעון גליק הגיע הבוקר לביקור בהול בישראל, לאחר שהוזעק ממקום מושבו במונסי שבאמריקה, כדי לטפל בכמה נושאים בוערים שעל סדר היום.

שמעון גליק נחת בשעה שבע בבוקר בנמל התעופה בן גוריון ויצא משם לסידרת פגישות דחופות עם נאמני ביתו של מרן הגראי"ל שטינמן שליט"א, כאשר כבר בשעות אלו הוא עומד להיוועד עם הרב דוד שפירא והרב זעליג אורלנסקי, כדי להתוות קווי פעולה בנושאים הדחופים ובראשם מצבו של "יתד נאמן" וכן התסבוכת שנוצרה ערב הבחירות.

השבוע יחול התאריך של העשירי לחודש הלועזי, זה התאריך שבו אמורים להעביר לעובדי "יתד נאמן" את משכורותיהם החודשיות. כפי שנודע, עקב המצב הפיננסי של העתון הוזעק שמעון גליק מאמריקה בנסיון לשכנעו להזרים כספים נוספים לקופת העתון, כפי שכבר עשה בעבר. כזכור, שמעון גליק ניצח על מהלך ההפיכה בעתון ומינה את עצמו כיו"ר הדירקטריון של "יתד נאמן", כשבכך הוא נוטל אחריות על קופת העתון. כבר בחודש הראשון הזרים לקופתו למעלה ממיליון שקל, אלא שככל הנראה מאז נוצר צורך בהזרמת כספים נוספים.

עובדים ב"יתד נאמן" עמהם שוחחנו (תוך הבטחת סודיות מלאה כמובן) סיפרו כי שני נזקים עיקריים נגרמו לעתון מאז השתלטותה של ההנהלה החדשה בראשות גליק. ראשית, כמות גדולה של מנויים עזבה את העתון לאחר שהביעה מחאתה נגד הדחתם של הרב שמואל דויטש והרב צבי פרידמן, שהיו שליחיהם האישיים של מרן הרב שך ומרן הרב אלישיב זצ"ל בהנהלת העתון. בעקבות גלי הביטולים הוחלט להציע למנויים רבים הנחה משמעותית, עד כדי כחמישים אחוז ממחיר המנוי, ובלבד שלא יעזבו, מה שגרם לנזק כספי נוסף בתזרים השוטף שנכנס מדמי המנויים.

גם מחלקת הפירסום ספגה מכה קשה. מתברר כי מסע הלחצים שהופעל נגד מפרסמים פוטנציאליים שלא יפרסמו בעתון החדש "הפלס", גרם במקביל תוצאה הפוכה וכיום שני העתונים סובלים מהמלחמה העזה הנטושה ביניהם. מסתבר כי המפרסמים הגדולים, שרובם גופים חילוניים, לא אהבו את פעולות הלחץ והאיומים ואמרו כי מדובר בהתנהלות חריגה ובסגנון בלתי מוכר בעולם השיווק והפירסום, והדבר רק מביא אותם למחשבה שניה האם כדאי להם להיכנס לטווח האש של המלחמה הנטושה בציבור הליטאי. החלטה זו התגבשה לאחר שאוהדי "הפלס" יזמו לאחרונה גם הם פניות מקבילות למפרסמים והזהירו כי פרסום סלקטיבי ב"יתד נאמן" בלבד ולא ב"הפלס", יתפרש כנקיטת עמדה חד-צדדית ויקומם עליהם את הציבור המזוהה עם "הפלס". הדבר הביא להחלטה אסטרטגית של מפרסמים, שלא לפרסם בשני העתונים, עד אשר תוכרז "הפסקת אש" משני הצדדים. אחד מיועצי השיווק של משרדי הפירסום הסביר, כי חברות גדולות עשו חשבון קר לפיו בשלב זה עמידה מן הצד היא הצעד הנכון ביותר, וציינו כי כך נוהגים כבר כמה גופים מוסדיים גדולים בציבור החרדי, כמו "ועד הרבנים לעניני צדקה", שמאז החלה המלחמה הפסיק לחלוטין לפרסם גם ב"יתד נאמן", שהפסיד בשל כך את קמפיין הצדקה של חודש אלול והימים הנוראים.

השאלה היא האם שמעון גליק אכן ימשיך להזרים כספים לקופת "יתד נאמן". יודעי דבר אומרים, שגליק אמר בשעתו כי הסכים לתת רק את הסכום הראשוני לצורך הצלה מיידית ועזרה ראשונה דחופה, אך מכאן ואילך לא יסכים להזרים כספים בלי גבול ונדרשים צעדי ייעול וצמצום בעתון, שיצמצמו את סך ההוצאות ביחס להכנסות שפחתו מאז המשבר. מקורבי גליק הסבירו להנהלת העתון שכל ראש ישיבה יודע שגם תמיכותיו של גליק למוסדות תורה ניתנות רק לאחר שרואי חשבון מטעמו בודקים כי המוסד מתנהל בצורה יעילה, וקל וחומר כאשר מדובר בכסף שנועד למטרה פוליטית.

בשבועות האחרונים אכן ניכרים צעדים כאלה. מוספי סוף השבוע התקטנו, ובפרט מוסף הנשים "קטיפה" שהצטמצם בצורה ניכרת הן במספר העמודים והן באיכות הנייר. אך ככל הנראה צימצומים אלה אינם מתקרבים לכיסוי הסכומים הנדרשים מול הירידה בהכנסות ממנויים ומפירסום, ושמעון גליק יצטרך לתת את הדעת על כך.

נושא נוסף שבגינו הוזעק גליק לארץ, הוא המבוי הסתום שנוצר לקראת הבחירות המתקרבות, התפתחות שאף היא נחשבת כתוצאה ישירה מהמהפך ב"יתד נאמן" והקמת "הפלס". כידוע, אוהדי "הפלס" הבהירו, שכל עוד לא ישתנה היחס כלפיהם במפלגת "דגל התורה", לא יתנו את קולם בבחירות, כאשר השאלה היא רק האם ינקטו בהימנעות מופגנת מהצבעה או שיריצו את מפלגת המדף "נצח" שכבר נרשמה ברשם המפלגות. בשני המקרים עלולה יהדות התורה לאבד מנדט בשל המחלוקת שנוצרה והדבר כבר הביא גורמים באגודת ישראל להבהיר לאנשי דגל, כי במצב כזה לא יהיו זכאים לשני המקומות הקבועים והמובטחים שלהם, כאשר מי שייפגע הם נציגי אגו"י הממוקמים במקומות המוטלים בספק.

צוות החשיבה שהוקם בדגל המליץ להביא ארצה את שמעון גליק, כדי שיפעיל את השפעתו על ראשי ישיבות על מנת שינקטו עמדה ברורה לצד אחד, כשהמסר ברור: תמיכה כספית לקופת הישיבה מותנית בהזדהות פוליטית עם אחד משני המחנות הניצים. במסמך שפורסם כאן בלעדית השבוע הוזכר השם "שמעון" כמי שאמור להפעיל השפעתו בענין המשבר בדגל, וככל הנראה הכוונה לנגיד שמעון גליק. במסגרת ביקורו ינסה גליק לקיים סידרת פגישות עם ראשי ישיבות ליטאיים שונים, כמו הרב ברוך מרדכי אזרחי והרב אביעזר פילץ ועוד, וכן עם ראשי ישיבות ספרדיות כמו הרב בצלאל פנחסי והרב יהודה עדס.

בימים הקרובים ייוודעו פרטים נוספים על ביקור הפתע של שמעון גליק, שכאמור נחת הבוקר בנתב"ג לאחר שהוזעק ארצה.


חזור למעלה חזור למעלה
הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פרסם נושא חדש הגב לנושא
 עמוד 1 מתוך 1

כל הזמנים הם UTC [ שעון קיץ ]חפש:
עבור ל:  
cron